CMB.PL

Centrum Mobilne

Laserowe i chemiczne usuwanie tatuażu

kobieta z tatuazem 1

Ponad 3 miliony Polaków posiada przynajmniej 1 tatuaż, a 50% z nich, będzie chciało go kiedyś usunąć. Metoda laserowa lub chemiczna, dobierana jest w zależności od rodzaju i koloru barwnika, a także głębokości jego umiejscowienia. Czasami, aby uzyskać najlepszy z możliwych efektów, stosować można obydwie te metody jednocześnie.

Za pomocą lasera.

Pigment zastosowany w tatuażu, pochłania promienie lasera, dzięki czemu ulega zniszczeniu.

Czytaj więcej...

Jak szybko spalić kalorie?

golf 1Wizyta na siłowni kojarzy się z torturą, a deklarowana przez wielu miłość do biegania jest trudna do zrozumienia? Zamiast katować się uprawianiem sportów, które nie sprawiają nam przyjemności, warto poszukać aktywności, które staną się doskonałą formą spędzenia wolnego czasu, a jednocześnie pozwolą, niejako przy okazji, spalić mnóstwo kalorii. O jakich sportach mowa?

O ile osoba, która chce zacząć się więcej ruszać i docelowo zgubić kilka kilogramów, ma moc sportowych aktywności do wyboru, o tyle nie każda z nich jednocześnie okaże się przyjemnością i uzyska miano „pogromcy kalorii”. Oto 5 lubianych sportów, które pozwolą spalić ich całkiem sporo.

Czytaj więcej...

Dlaczego warto ćwiczyć zimą na świeżym powietrzu?

nordic walking 1

Zima to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Krótki dzień, śnieg i niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia z domu, przez co część osób w ogóle rezygnuje z aktywności fizycznej, a pozostali wybierają ćwiczenia w pomieszczeniach. Tymczasem ruch zimą na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści i naprawdę warto z niego korzystać. Co nam daje?

Bardziej efektywne spalanie kalorii

Trenując na świeżym powietrzu przy niskiej temperaturze, nasz organizm zużywa więcej energii na utrzymanie stałej ciepłoty ciała.

Czytaj więcej...

W tym roku schudnę

wiczenie na strychu 1Każdego roku o tej porze jesteśmy zalewani informacjami dot. noworocznych postanowień. Jedni z uporem maniaka upierają się, że to właśnie początek nowego roku jest najlepszym okresem do wprowadzania gruntownych zmian w swoim życiu. Inni z przymrużeniem oka i niemal jednym tchem wyrzucają z siebie całą listę pomysłów, które mają przyczynić się do kreowania „lepszego ja”, jednak swoje zadanie kończą tylko na pobożnych życzeniach, bez żadnych rezultatów.

Czytaj więcej...

Poziom alkoholu we krwi

dziewczyna na ladzieZagraniczne wojaże na trzeźwo, czyli jak bezpiecznie podróżować po Europie. Nadchodzi sezon wzmożonych zagranicznych podróży – aktywni z początkiem roku pokuszą się o wyjazd w turystyczne rejony Czech, Austrii, Włoch lub Francji, aby poszusować na jednej lub dwóch deskach. Ten okres sprzyja spotkaniom towarzyskim i biesiadowaniu – dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie limity dotyczące alkoholu obowiązują w poszczególnych krajach i jak owe suche wartości przekładają się na praktykę…

Prowadzić czy nie prowadzić – oto jest pytanie

Czytaj więcej...

Jak dbać o stopy

masaz stop 1

Dbając o swój wygląd należy mieć na względzie nie tylko te części ciała, które są najbardziej wyeksponowane i stanowią swego rodzaju wizytówką człowieka, ale również te na co dzień zakryte przez skarpety, pończochy lub różnorodne obuwie. O tym, jak ważna jest pielęgnacja stóp można przekonać się przeważnie wtedy, gdy zaczyna się odczuwać dyskomfort spowodowany nadmiernym nagromadzeniem się naskórka tworzącego nieestetyczne, szorstkie zgrubienia, wrastającymi paznokciami bądź zaczerwieniem przestrzeni między palcami wywołanym najczęściej przez grzybicę. Zatem o czym powinno się pamiętać chcąc mieć piękne i zadbane stopy? Po pierwsze trzeba pozbyć się nadmiaru martwego naskórka. Skóra na stopach jest gruba oraz posiada niewielką ilość gruczołów łojowych, w związku z czym bardzo szybko przesusza się.

Czytaj więcej...

Co zrobić, by podkład był nałożony perfekcyjnie?

makeup 1

Nakładanie podkładu i pudru nie zawsze jest łatwe. Wymaga sporej wprawy, by uniknąć nieestetycznych smug i efektu maski na twarzy. Podkład najlepiej trzyma się na skórze, która jest przygotowana do jego nałożenia. Dlatego najlepiej przed przystąpieniem do makijażu odtłuścić ją, dbać o jej właściwe nawilżenie, stosując odpowiednie kremy, a także nie zapominać o stosowaniu bazy pod makijaż, która ułatwia nakładanie podkładu, a także przedłuża jego trwałość.

Czytaj więcej...

Czy warto uprawiać sport w okularach?

okulary sportoweUprawianie sportu i noszenie okularów pozornie nie wydaje się być dobrym połączeniem. Większość dyscyplin stwarza sytuacje, w których okulary mogą ulec zniszczeniu, narażając nas np. na skaleczenia – jednak nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości odpowiednio dobrane szkła i oprawy okularowe nie tylko świetnie zastąpią nam soczewki kontaktowe, ale nawet pomogą w osiąganiu lepszych wyników sportowych. Dr Maciej Sokołowski, optyk i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, radzi jak dobrze wybrać okulary sportowe.

Czytaj więcej...

Porady fizjoterapeuty

ubezpieczenie na nartach

 

Fani zimowego biegania, jazdy na łyżwach oraz nordic walking to niejedyne osoby, które trafiają w ręce chirurgów lub ortopedów. Żeby doznać urazu zimą wcale nie trzeba być sportowcem. Oblodzone chodniki, nieodśnieżone schody, ślizgawki na mało uczęszczanych drogach, a później długotrwałe leczenie i rehabilitacja. Tymczasem z „Raportu na temat zmian w dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce” wynika, że na wizytę u ortopedy lub traumatologa narządu ruchu (OiT) trzeba czekać średnio 16,7 mies. *1 Jak ustrzec się przed zimowymi kontuzjami? Co robić, by im zapobiec? Jak długo może trwać leczenie i dlaczego warto się ubezpieczyć?

Aktywność fizyczna jest coraz popularniejszą formą spędzania czasu. Rozumiemy, iż w czasach siedzącego trybu życia, jest ona niezbędna do utrzymania organizmu w zdrowiu.

Czytaj więcej...

Ubezpieczenie jakie?

nowy stary dom 1Mieszkający we własnym domu i mieszkaniu często myślą, że nie mają się czym martwić. Jednak często przechowują w domu dobytek, zgromadzony podczas wielu lat ciężkiej pracy. Co zrobić, by nie stracić go podczas złego zbiegu okoliczności? Najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie, które zagwarantuje bezpieczeństwo. Ubezpieczyć dom i mieszkanie można od wielu czynników, tylko od nas zależy na jakie opcje się zdecydujemy. Aby dokonać takiego wyboru, dobrze jest przeprowadzić analizę czynników, na jakie może być narażone nasze mienie.

Czytaj więcej...

Relaks w saunie

relaks w saunie 1Ćwiczenia relaksujące to doskonałe rozwiązanie, by po ciężkim i męczącym dniu poczuć choć odrobinę ulgi. Odpowiednie wykonywanie takich ćwiczeń pozwoli nie tylko rozluźnić zmęczone ciało, ale również przynieść wyciszenie i ulgę dla umysłu. Wykonywanie miarowych, spokojnych oddechów, może prowadzić do porzucenia negatywnego myślenia, ułatwi zasypianie i doskonale ukoi skołatane nerwy. Proste ćwiczenia może wykonywać każdy, ponieważ nie wymagają ona jakiejś szczególnej kondycji fizycznej, polecane są także seniorom. Dzięki relaksowi, poczują oni spokój oraz zdobędą dodatkową siłę i motywację do działania.

Czytaj więcej...

Bezpieczne i funkcjonalny dom dla jego uzytkowników

funkcjonalny dom 1Dom powinien być tak zaprojektowany i urządzony, by spełniać nie tylko funkcje estetyczne, ale również łączyć je z użytkowymi. Tylko w  ten sposób będziemy mogli się w pełni cieszyć tym, że w nim mieszkamy. Dlatego warto w tym cudownym domu zadbać o to, by znalazły się tam także takie pomieszczenia jak pralnia, spiżarnia, kotłownia, piwnica czy garderoba. Wbrew pozorom mogą ona być bardzo użyteczne. Zdecydowanie zapobiegną sytuacji, że po zamieszkaniu w nowym domu nie będziemy mieli miejsca na schowanie niektórych przedmiotów.

Czytaj więcej...

Skutki noszenia wysokich obcasów

naga dziewczyna w szpilkach 1Szpilki nosi 90% Polek w wieku 20-50 lat. Dzięki nim nogi są smuklejsze, a ciało wygląda szczuplej. Tymczasem, chodzenie w takich butach może powodować liczne patologie, z których najpoważniejsze wymagają interwencji chirurgicznej. Szczególnie narażone na urazy spowodowane chodzeniem na wysokich obcasach, są kobiety po 40 r.ż., u których szybciej dochodzi do przeciążeń i urazów*.

Przedstawiamy 5 skutków ubocznych chodzenia w szpilkach wyższych niż 5cm.

  1. Bóle kręgosłupa

Najczęściej są to dolegliwości bólowe związane z dolnym odcinkiem kręgosłupa, ale nie tylko – przeciążenia, które występują podczas chodzenia na obcasach, pojawiają się także w krzyżu oraz w odcinku szyjnym.

Czytaj więcej...

Orzechy włoskie

orzechy włoskie i laskowe 1

Jesień to doskonała pora na orzechy. Wtedy właśnie są najsmaczniejsze i zawierają najwięcej zdrowych witamin. Niektórzy oskarżają je o dużą ilość kalorii i unikają ich jak ognia. Warto jednak po nie sięgnąć, bo są zdrowe i wpływają na poprawę wielu procesów w naszym organizmie. Orzechy włoskie (które wcale nie przywędrowały do polski z Włoch, tylko z Rumunii) to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych, które doskonale wpływają na układ krążenia, pozwalają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, a także powstrzymują tworzenie są zakrzepów. Zawarta w nich L-arginina, jest odpowiedzialna za rozszerzanie naczyń krwionośnych, stąd spada ryzyko zawału serca. Orzechy dobrze wpływają na stan naskórka, poprawiają pamięć i koncentrację, przypisywane są im nawet właściwości hamowania rozwoju nowotworów. Dzięki swoim właściwością, dodawane są do kosmetyków, szczególnie tych, które mają poprawić koloryt skóry i nadać jej subtelny odcień opalenizny.

Czytaj więcej...

Kot ratownik

Gory Austria 1Pewien Węgier wspinał się samotnie w Alpach Szwajcarskich i w pewnym momencie nie mógł znaleźć drogi powrotnej, na dodatek mężczyzna skręcił sobie kostkę. Wysoko w górach na ratunek nie przyszła mu jednak typowa ekipa ratunkowa, a zwykły kot. Węgier twierdzi, że zwierzę patrzyło na niego, jakby chciało mu powiedzieć: „idź za mną”.

Wspinacz z Węgier zgubił się w Szwajcarskich Alpach, do tego kontuzja kostki uniemożliwiała sprawne poruszanie się. Zmęczony, nie wiedząc, w którą stronę się udać przysiadł na jednym z głazów. Wtedy pojawił się przy nim kot, który zaczął kręcić się wokół niego.

Czytaj więcej...

Odpoczywaj aktywnie nawet jesienią

spacer mlodych 1Nastała jesień, ale pogoda wciąż ciepła i zachęcająca do spacerów i przebywania na świeżym powietrzu. Dlatego warto wybrać się poza miasto, na łono natury by odpocząć w ciszy i spokoju i naładować akumulatory na kolejny tydzień miejskiego życia. Zalety takiego odpoczynku to przed wszystkim rozprostowanie kości, które cierpią na całotygodniowym siedzeniu w jednej pozycji na krześle za biurkiem. Dotlenia się również nasz skóra, przez co nabiera zdrowego kolorytu i jest lepiej nawilżona. Głęboki wdech świeżego, wiejskiego powietrza, szczególnie tego leśnego – działa kojąco na układ oddechowy, zapobiega alergii i wzmacnia odporność.

Czytaj więcej...

Jak zaplanować wyjazdy na groby bliskich

cmentarz photogenica 1Dla większości Polaków Święto Zmarłych i Zaduszki to przede wszystkim czas refleksji i zadumy. Odwiedzamy cmentarze i myślimy o tych, którzy odeszli. Dni te kojarzą się nie tylko z modlitwą i pamięcią, ale także z ogromnymi utrudnieniami na drogach, z zakupem zniczy i wiązanek kwiatów. Pomocne w lepszym zaplanowaniu podróży na cmentarz czy poruszaniu się po zatłoczonym mieście mogą okazać się bezpłatne narzędzia, takie jak cyfrowe mapy, a w znalezieniu kwiaciarni, czy punktu sprzedającego znicze lokalne wyszukiwarki internetowe.

Czytaj więcej...

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne