CMB.PL

Centrum Mobilne

Timisoara Europejską Stolicą Kultury

Timisoara Collegium CivitasTimisoara została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2021 r. Doktor Roland Zarzycki Prorektor ds. dydaktycznych Collegium Civitas był członkiem zespołu Timisoary przygotowującego aplikację.  Wcześniej ekspert opracowywał zwycięską aplikację Wrocławia.

W 2016 roku Wrocław został Europejską Stolicą Kultury. Konkurs ten wyłania europejskie miasto wybrane przez Komisję Konkursową programu Europejskiej Stolicy Kultury, które przez okres roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. Pierwsze Polskie miasto zawdzięcza swoją wygraną również  pracy doktora Rolanda Zarzyckiego, który od 1 października 2016 roku pełni funkcję Prorektora ds. dydaktycznych w Collegium Civitas.

Czytaj więcej...

Niewydolność serca

slabe serceSzacuje się, że w Europie na niewydolność serca choruje 15 milionów ludzi, w Polsce jest ich ok. 800 tys. Najczęściej dotyczy ona osób po 60. roku życia, jednak może wystąpić w każdym wieku, także u dzieci i młodzieży. Choroba ta urasta do rangi epidemii XXI w., dlatego Polskie Towarzystwo Kardiologiczne uruchomiło serwis dla pacjentów z niewydolnością serca – slabeserce.pl.

Czytaj więcej...

Szkodliwe środki sprzątające

srodki do sprzatania 1

Norwegowie donoszą, że sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się to śmieszne, rzeczywiście jest to prawda. Wszystko przez środki chemiczne, które najczęściej wykorzystujemy do sprzątania. Mogą one powodować obturacyjne choroby płuc, bardzo niebezpieczne dla życia.

Takie doniesienia płyną z Norwegii, a dokładniej z The European Community Respiratory Health Survey, po którego przeanalizowaniu naukowcy stwierdzili niebezpieczny wpływ na zdrowie popularnych środków chemicznych wykorzystywanych do sprzątania. Dane zebrane w raporcie dotyczą 5 tys. kobiet i obejmują aż 20 lat analiz. Wynika z nich, że osoby, które zawodowo zajmują się sprzątaniem mają o 17% wyższe ryzyko zachorowania na choroby płuc i tym samym obniżenia ich wydajności niż w przypadku osób, które zawodowo zajmują się czymś zupełnie innym.

Czytaj więcej...

Kobiety niestworzone do długiej pracy?

dziewczyna z telefonem 1

Wszystko na to wskazuje, bo najnowsze badania pokazują, że kobiety, które pracują kilkadziesiąt lat są znacznie częściej narażone na choroby serca i nowotwory niż jeszcze kilka lat temu, kiedy wiek emerytalny był znacznie niższy. Również kobiety, które poświęcają pracy znaczną część codziennego życia, chorują częściej niż mniej przepracowane koleżanki.

Naukowcy z Ohio State University w Columbus odkryli, że kobiety znacznie silniej odczuwają obciążenie związane z pracą. Jeśli pracują po 40 godzin tygodniowo i do tego przez kilkadziesiąt lat znacznie częściej chorują. Są narażone głównie na raka, cukrzycę, artretyzm czy choroby serca. Do takich wniosków badacze doszli po przeanalizowaniu danych medycznych ponad 7,5 tys. kobiet pracujących.

Czytaj więcej...

Hybrydowa Kończyna Wspomagająca

Egzoszkielet sterowany wolą postawi pacjentów na nogi. Na świecie działają już takie trzy, w Polsce jest to dopiero pierwszy egzoszkielet sterowany wolą, który wspomaga chodzenie. Dzięki niemu osoby z częściowo uszkodzonym rdzeniem kręgowym, po udarze, ze stwardnienie rozsianym czy wypadkach będą mogli stanąć na nogi i z jego pomocą uczyć się chodzenia od nowa.

Czytaj więcej...

Józef Różalski złoty medalista

Józef Różalski ma 71-lat i wciąż jest czynnym ratownikiem wodnym. W ostatnich Mistrzostwach Świata w Sportowym Ratownictwie Wodnym w Holandii zdobył jeden złoty medal i trzy srebrne, a do tego pobił rekord świata.

71-latek startował w kategorii Masters na basenie. Wziął udział w czterech konkurencjach indywidualnych i trzech sztafetach. Konkurencje rozgrywane były na pływalni w Eindhoven. Józef Różalski był jednym z czterech reprezentujących Polskę zawodników. Srebrne medale zdobył w konkurencjach: pływanie z przeszkodami, ratowanie manekina w płetwach oraz holowanie manekina z bojką ratownicza i w płetwach. Zwycięstwo Różalski odniósł w konkurencji holowania manekina przez 50m. Złoty medal przypieczętował rekordem świata 49,67 s.

Czytaj więcej...

Chcemy pracować jak najdłużej

bezpieczna praca 1

I to nie tylko do emerytury, ale również w jej trakcie. Najnowsze badania Millward Brown pokazują, że ponad połowa Polaków chce pracować tak długo, jak tylko się da. Problemem okazuje się jednak zdrowie, które często uniemożliwia pracę na emeryturze i długo przed nią.

Chęć pracy do emerytury a nawet dłużej deklaruje prawie 30% Polaków. 2/3 badanych oświadczyło swoje możliwości pracy do wieku emerytalnego, czyli na chwilę obecną do 67. roku życia, uzależnia od stanu zdrowia. A to nie jest takie proste, bowiem prawie połowa z nas uważa, że obecny stan zdrowia nie pozwoli im dotrwać w pracy do emerytury.

Czytaj więcej...

Grzybiarze podstawowe zasady

muchomor czerwony 1

Jesień jest czasem obfitującym w różnego rodzaju grzyby. Stanowią one jeden z częstszych składników typowych polskich dań. Wyśmienicie smakują zarówno w zupach, sosach, sałatkach, jak i jako dodatek do różnorodnych mięs. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na ich samodzielne poszukiwanie. Jednak nie wszystkie gatunki nadają się do spożycia. Wykorzystanie w kuchni nieodpowiednich rodzajów grzybów może skutkować uszkodzeniem wątroby, a w najgorszym przypadku – nawet śmiercią.

Czytaj więcej...

Woda w naszym organizmie

Woda z mieta 1

Bezbarwna, niepozorna ciecz, dostępna na wyciągnięcie ręki i obecna w niemalże wszystkich produktach żywnościowych. Woda, bo o niej właśnie mowa, stanowi nawet 70% masy dorosłego człowieka. Jaką rolę odgrywa w naszym życiu i dlaczego tak ważną?

Niczego tak jak wody nie przyswajamy z pożywienia tak szybko. Ale też nic, tak jak ona, równie prędko może rozregulować nasz organizm. Pytanie tylko, czy każdy z nas musi pić ją w takiej ilości, w jakiej zalecają powszechnie lekarze? I czy jej nadmiar może skutkować poważnymi skutkami dla naszego zdrowia?

Czytaj więcej...

Kasza na talerzu przedszkolaka

Kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci rozpoczyna się od najmłodszych lat. Istotne jest, aby rodzice dbali o prawidłowo zbilansowaną dietę, w której nie może zabraknąć produktów zbożowych. O tym, jak ważne jest włączenie pełnowartościowej kaszy do codziennego menu przedszkolaka oraz o sposobach jej podania powie Katarzyna Foszner – ekspertka ds. żywienia kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.

Czytaj więcej...

Nowe płuca dla 68-letniego mężczyzny

Dotychczas przeszczepy organów zarezerwowane były przede wszystkim dla osób młodych i w średnim wieku. Okazuje się, że dla polskich lekarzy ograniczenie wieku nie stanowi problemu. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu nowe płuca dostał 68-letni mężczyzna. Jest to najstarszy w Polsce pacjent po przeszczepie płuc.

Polska transplantologia liczy już kilkadziesiąt lat. Z każdym rokiem lekarze przekraczają jednak kolejne granice i wydaje się, że nie ma dla nich żadnych ograniczeń. Jednym z dowodów takiego podejścia do sprawy jest wykonanie 9 przeszczepów w zaledwie 8 dni. Takim bilansem może pochwalić się Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dzięki profesjonalizmowi tamtejszych lekarzy pięcioro dorosłych i czworo dzieci może cieszyć się nowymi sercami lub płucami.

Czytaj więcej...

ALE JAZZ w Nowej Hucie

NHDN 48 plakat 1

Już po raz czterdziesty ósmy organizatorzy cyklu muzycznego Nowa Huta. Dlaczego Nie?!:  Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Porozumienie Dzielnic Nowohuckich: Dzielnica XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzesławickie, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz MDK Fort 49 „Krzesławice”, zapraszają wszystkich chętnych na spotkanie z muzyką w przestrzeni Nowej Huty.

Czytaj więcej...

Ma 93 lata i przebiegł całe Stany Zjednoczone

Ernie Andrus 94 letni biegacz 1

Walczył podczas II wojny światowej, a w wieku 90 lat postanowił wyruszyć w podróż. Przebiegł przez całe Stany Zjednoczone. Zajęło mu to 3 lata. Chciał w ten sposób zebrać pieniądze na remont okrętu marynarki wojennej.

Ernie Andrus jest weteranem II wojny światowej. Zawsze cieszył się bardzo dobrym zdrowiem, dlatego postanowił pobiec i to przez całe Stany Zjednoczone. Pieniądze, które udało mu się zebrać podczas wyprawy postanowił przeznaczyć na rekonstrukcję okrętu marynarki wojennej z czasów II wojny światowej, który brał udział w działaniach w Normandii w 1944 r.

Czytaj więcej...

Niewydolność krążenia żylnego a sport

bieganie a zyly 1

Choć aktywność fizyczna niewątpliwie korzystnie wpływa na nasze zdrowie, wcale nie jest powiedziane, że osoby, które regularnie ćwiczą, nie mają żadnych dolegliwości. Jedną z bardziej uciążliwych są obrzęki nóg, spowodowane niewydolnością krążenia żylnego. Jak sobie z nimi radzić naturalnymi sposobami i czy konieczne jest ograniczenie ruchu?

Jednym z rezultatów przewlekłej niewydolności żylnej są żylaki. Trzykrotnie częściej cierpią na nie kobiety niż panowie. Pierwszą oznaką ich powstawania jest uczucie obolałych, ociężałych nóg.

Czytaj więcej...

Co zamiast kanapek do szkoły?

Smakowite tortille 1

Pierwszy dzwonek już  za pasem, a wraz z nim coroczny problem… Co przygotować dziecku na śniadanie, aby zostało zjedzone ze smakiem? Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście tradycyjne  kanapki – łatwe, szybkie i pożywne. Niestety traktowane przez najmłodszych jako poranny przymus. Znajdowane w koszach na śmieci lub na dnie plecaka, idą w odstawkę na rzecz smakołyków ze szkolnego sklepiku. Czas to zmienić!

Czytaj więcej...

Jak zachować szczupłą sylwetkę?

dziewczyna z deskorolka 1

Sport i zdrowy tryb życia to ostatnio popularne hasła. Superfoods, superdiets, oczyszczanie, trening, detoks… Łatwo zagubić się w ilości produktów i wychwalanych przez ich producentów zalet. Możemy wybierać wśród energetycznych batonów, detoksykujących napojów czy pobudzających shake’ów.  Niestety ich skład często odbiega od „zdrowego” a efekty używania ich nie są aż tak widoczne…

Czytaj więcej...

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne