CMB.PL

Centrum Mobilne

Sposób na monitorowanie wysiłku fizycznego

agnieszka dygacz 1

Najlepszy sposób na monitorowanie wysiłku fizycznego i postępów w treningu

Jak sprawdzić postępy w treningu, przebytą trasę i poziom tętna podczas całego treningu? Jak uniknąć przetrenowania i nie narażać się na ryzyko kontuzji? TomTom zapewnia wygodne w użyciu rozwiązanie, dzięki któremu możemy poznać wszelkie niezbędne informacje o naszej aktywności fizycznej i kondycji.

Czytaj więcej...

NATURALNY SORBET W 3 MINUTY!

Thermomix

Orzeźwiający, smaczny i niskokaloryczny! Taki właśnie może być naturalny sorbet przygotowany w domu. Samodzielnie zrobiony deser zawiera tylko

naturalne składniki i stanowi orzeźwiającą przyjemność na letnie popołudnia.

Sorbet możemy przygotować właściwie ze wszystkich rodzajów owoców, my polecamy sorbet cytrynowy! Dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu Thermomix® 5 przygotujemy go w zaledwie 3 minuty.

 

Czytaj więcej...

PARKOWANIE Z KSIĄŻKĄ

Trwa akcja „Parkowanie z książką” promująca czytelnictwo wśród gości odwiedzających ogrody wilanowskie. W lipcu przygotowaliśmy dodatkowo ciekawe warsztaty dotyczące historii książki.

Zapraszamy w niezwykłą podróż w odległe czasy króla Jana III. Przekonamy się, że papier papierowi nierówny! Dzieci dowiedzą się, co drukował król Jan III, a ponadto sami poeksperymentują z papierem i na papierze, odkrywając, że faktura nie jest raz na zawsze przypisana przedmiotom – można ją dowolnie zmieniać i tworzyć od nowa. Zajęcia poprowadzi nadworny drukarz Jego Królewskiej Mości.

Czytaj więcej...

Lipiec w Iluzjonie

René Clément powiedział o Henrim Decaë, że był tym, który wyzwolił kamerę z nieruchomego statywu. Decaë to bez wątpienia jeden z najbardziej uznanych autorów zdjęć filmowych w kinematografii francuskiej. Zaczynał jako fotoreporter na frontach II wojny światowej, miał na swoim koncie także własne krótkometrażowe filmy dokumentalne, edukacyjne i komercyjne, ale

dopiero współpraca z takimi twórcami jak Jean-Pierre Melville, Louis Malle i Claude Chabrol czy François Truffaut przyniosła mu zasłużoną sławę i tytuł jednego z twórców francuskiej Nowej Fali.

Czytaj więcej...

Biokominek, moda, czy funkcjonalność?

Biokominek

Dom, mieszkanie a w nim prawdziwy, żywy ogień bez komina...,bez popiołu, dymu... i bez drewna...

Kominek z żywym ogniem od setek lat jest nieodzownym elementem zarówno reprezentacyjnych wnętrz, jak i skromnych wiejskich domostw.

Teraz wszyscy miłośnicy kominków, nie zależnie czy mieszkają w bloku, kamienicy wielorodzinnej czy w domu, ograniczenie miejscem czy istniejącymi instalacjami, mogą znaleźć dobre rozwiązanie... Biokominek umożliwia zastosowanie kominka bez instalacji kominowych.

Czytaj więcej...

1mld złotych na poprawę transportu rzecznego

Obecnie szlaki żeglugowe w Polsce czynne są przez ok. 90 dni w roku. Ministerstwo Infrastruktury  Rozwoju chce by liczba ta zwiększyła się do 240. Obecnie uniemożliwia to nie tylko infrastruktura rzek, ale również nieprzeszkolona kadra. Ma się to zmienić do 2020 roku.

Zmiany obejmą przede wszystkim Odrzański Szlak Żeglugowy, który jest największą tego typu drogą transportową w Polsce. Niestety nie każdy jej odcinek nadaje się do użytkowania przez

Czytaj więcej...

Targi Beautyworld Middle East Dubaj 2015

Dubaj 1

Jubileuszona, dwudziesta edycja targów Beautyworld Middle East w Dubaju zakończyła się z sukcesem dla polskiej firmy Delia Cosmetics. Jedne z największych międzynarodowych targów branży kosmetycznej i urodowej odbyły się w dniach 26 – 28.05.2015r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przyciągając tysiące odwiedzających.

Czytaj więcej...

Zużyte opony wrócą na drogi

stare opony old tires

A wszystko za sprawą nowo opracowanej metody produkcji asfaltu. Ze względu na duży hałas, jaki generują nawierzchnie, specjaliści postanowili, coś na to poradzić. Okazało się, że zastosowanie gumy ze zużytych opon, sprawia, że asfalt jest cichszy i trwalszy. Mamy już ponad 100 km cichych dróg.

Czytaj więcej...

MARIA KAZIMIERA: KRÓLOWA I MATKA

portret marysienki 1

spacer tematyczny po pałacu

 

Za kilka dni Dzień Matki, w związku z tym zapraszamy na spacer po pałacu, podczas którego skupimy się na najbardziej znanej matce w Wilanowie – Marysieńce.

Jakie relacje łączyły ją z potomkami? Jakie nadzieje i plany wiązała ze swymi dziećmi? Dla kogo była niczym rodzona matka, a komu zwyczajnie matkowała? O tym wszystkim opowiemy podczas nastrojowego spaceru.

Czytaj więcej...

Bezpłatne badanie nerek w Gryficach

Już 31 maja (niedziela)  2015 roku, w Centrum Dializ Fresenius  w Gryficach (na terenie szpitala) będzie można wykonać bezpłatne,  proste badania krwi pod kątem chorób nerek.  By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 50 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi  400. Akcja w Gryficach  jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem,  Centrum Dializ Fresenius w Gryficach.

Czytaj więcej...

Makaron, kasza czy ryż? Czym zastąpić ziemniaki?

Schabowy z ziemniakami, gości na stole niemal każdego z nas. A co by było gdyby tak raz zamiast ziemniaków zjeść kaszę, a kotleta pokroić i zmieszać z warzywami. Z pewnością byłoby równie smacznie, a przy okazji ciekawiej i zdrowiej. Kasza, ryż czy makaron w codziennej diecie to podstawa, o której niestety często zapominamy w dużej mierze dlatego, że po prostu przyzwyczailiśmy się do tradycyjnych ziemniaków na obiad.

Czytaj więcej...

Co zdrowsze – kawa czy herbata?

Kawa działa pobudzająco i odchudzająco. Herbata pomaga walczyć z wolnymi rodnikami i zmniejsza ryzyko raka. Naukowcy od lat spierają się jednak, która z nich jest zdrowsza, a którą należy kategorycznie odstawić. Zdecydowanie w wyścigu tym zwycięża herbata ale kawa nie pozostaje daleko w tyle. Którą z nich wybrać?

Filiżanka kawy z samego rana to nie tylko rytuał, ale też dobry sposób na przebudzenie i pobudzenie metabolizmu. Zawarta w kawie kofeina działa pobudzająco zarówno na serce, co docenią szczególnie niskociśnieniowcy, a także wspomaga proces przemiany materii, a to z kolei dobra wiadomość dla odchudzających się. Nie wolno jednak przekraczać 650 mg (ok. 5 filiżanek) kawy dziennie, bo nadmiar szkodzi sercu, a ponadto kawa wypłukuje magnez z organizmu i odwadnia go.

Czytaj więcej...

Seniorze pij kakao i śpij lepiej

Pij kakao i śpij lepiej

W pewnym wieku zapotrzebowanie na długi sen zmniejsza się. Jednak problemy z zasypianiem czy bezsennością mogą dotknąć nas w każdym wieku i wpływać negatywnie na organizm, a to ostatnie czego mu potrzeba. Nie musimy jednak od razu sięgać po kolejne leki, bo i tak bierzemy ich już wystarczająco dużo. Zamiast tego proponujemy kubek gorącego kakao.

Czytaj więcej...

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne