CMB.PL

Dopalacze zniszczyły wszystko w moim życiu

Emanuel zaczął brać w I klasie gimnazjum. Z ćpuna stał się również młodocianym dealerem. Teraz o swoim uzależnieniu i terapii opowiada widzom Świat się kręci zaskakująco dojrzale. Wie, że popełnił błąd, którego nie da się odwrócić i apeluje do rodziców, aby więcej czasu spędzali ze swoimi dziećmi. Okazuje się jednak, że świadome podejście do tematu to pozory. Dopalacze okazują się silniejsze… Emanuel to kolejny bohater cyklu I nie wódź nas na dopalenie, trwającego w Świat się kręci. W studio rozmawiali: Ewa Tkaczyk – Dyrektor Ośrodka Socjoterapii w Cholewiance, Magdalena Ćwiklińska – terapeutka, dr Justyna Klimkiewicz – toksykolog oraz Robert Janowski - gość dnia.

dr Justyna Klimkiewicz toksykolog fot Piotr Jakubiak

 

 

Chodziłem jeszcze do starej szkoły. Tam miałem dużo znajomych, którym imponowałem naprawdę masakrycznie. I oni brali to ode mnie na potęgę! – opowiada Emanuel, który sam brał i sprzedawał dopalacze młodszym kolegom z gimnazjum. Chłopak pokazuje brutalną prawdę o tym, jak młodzi ludzie z jednej strony łatwo popadają w nałóg chcąc zaimponować rówieśnikom i jak inni bezwzględnie wykorzystują fakt, że są „wzorem” dla kolegów.  Jak opowiada nastolatek: chłopak, który sprzedaje drugiemu dopalacze tylko poklepuje go po plecach, a tak naprawdę myśli o nim, że jest zwykłym ćpunem. Taka jest zasada dealera. (…) Jak ja paliłem, to nazywało się to zaszczepianie – brało się jednego idiotę, który miał pieniądze, który nie był zdezelowany tym wszystkim i po prostu wciągało się w go w to i tyle. – przyznaje bezwzględnie Emanuel – To nie było tak, że wiedziałem co ja robię. Ja naprawdę myślałem o własnych korzyściach, o materialnych zarobkach. Teraz widzę jaką ja ludziom krzywdę robiłemwyznaje.

Wypowiedź Emanuela brzmiała bardzo dojrzale, ale czy tak rzeczywiści jest? Na początku Emanuel przyjął rolę agresora. (…) Po kilku tygodniach zmienił postawę i zaczął odgrywać rolę dobrego pacjenta. Czy jest to uwewnętrznione? Na pewno nie, bo on jest na początku swojej drogi. – mówiła Magdalena Ćwiklińska, terapeutka. Rzeczywiście widzowie i goście Świat się kręci usłyszeli wypowiedź Emanuela nie na żywo, ale z nagrania. Na krótko przed wizytą w studio nastolatek został skierowany na badania do rodzinnej miejscowości. Przy okazji tego pobytu chłopak spotkał się z dawnymi kolegami i prawdopodobnie zażył dopalaczy. Na szczęście jego rodzice, choć jeszcze mało doświadczeni we wspólnej terapii, bo biorą w niej udział z synem dopiero od ok. 3 tygodni, postąpili bardzo świadomie i natychmiast odwieźli syna do ośrodka. Wielki szacunek dla rodziców (…) zachowali się wzorcowo – odwieźli Emka do ośrodka, tak naprawdę bez jego zgody. – mówi Ewa Tkaczyk, Dyrektor Ośrodka Socjoterapii w Cholewiance. Emanuel kontynuuje terapię, ale nie mógł być obecny w studio.

W swojej wypowiedzi nastolatek zwrócił też uwagę na to jak ważna jest rola rodziców, których odpowiednia, szybka reakcja może uchronić dziecko od popadnięcia w złe towarzystwo, a w konsekwencji groźny nałóg. Rodzice powinni interweniować i patrzeć z kim dziecko się zadaje (…) odciąć i tyle! – mówi Emanuel. Jego zdaniem rodzice powinni poświęcać dzieciom więcej uwagi, zamiast tylko teoretycznie zabraniać spotkań z nieodpowiednim towarzystwem, a wspólny czas zastępować wysokim kieszonkowym.

Zawód rodzica to najtrudniejszy zawód świata. Wszyscy, którzy wykonujemy jakiś zawód, podnosimy swoje kwalifikacje. My tego w ośrodku oczekujemy także od rodziców. Warunkiem udziału w terapii jest edukacja rodziców. – mówiła Ewa Tkaczyk, Dyrektor ośrodka w Cholewiance.

Dopalacze są problemem na tyle poważnym i tak bardzo złożonym, że jak się okazuje nawet częste spędzanie czasu z dzieckiem może nie wystarczyć by zapobiec tragicznemu w skutkach uzależnieniu. Pokazuje to historia drugiego gościa – Konrada, który od roku jest na terapii w ośrodku w Cholewiance; do programu przyjechał z tatą. Ja szybko się zorientowałem, że coś jest nie tak, że Konrad dziwnie się zachowuje, zaczął szkołę opuszczać, nie spał po nocach. Na początku myślałem, że wchodzi w okres dojrzewania, ale był niepokój – opowiada Dariusz Kuntz, ojciec Konrada i przyznaje, że choć spędzał bardzo dużo czasu z synem, nie udało mu się zapobiec zażyciu prze niego dopalaczy. Syn ukrywał znajomości na Facebooku, więc kiedy był już bardzo zaniepokojony zajrzał do jego konwersacji, w których chłopak chwalił się kolegom, że zażył aż 7 różnych dopalaczy jednego dnia. Byli z żoną przerażeni, więc szukali pomocy u psychologa. Przez przypadek trafili na Janusza Zimacha z Fundacji „Powrót z U”, który po jednej rozmowie z Konradem stwierdził, że trzeba go odizolować. Ja uważałem, że nie potrzebuję pomocy, że to co robię jest normalne, że to jest modne, że wszyscy tak robią. Do czasu, aż pojechałem do ośrodka i po dłuższym czasie zrozumiałem, ze ta pomoc jest bardzo potrzebna, bo sam bym sobie nie poradził. – mówił Konrad.

Dopalacze niszczą nie tylko zdrowie, ale też życie młodych ludzi. Za pierwszym razem to było coś masakrycznego. Myślałem o Boże, co się ze mną dzieje. W nocy tak się najarałem, że po prostu w pewnym momencie matka mnie znalazła sztywnego. Totalnie sztywnego, wykręciło mi ręce, miałem paraliż, było prawdopodobieństwo, że nerki i wątroba przestały działać… Miałem fazę śmierci. To ćpanie tak naprawdę wszystko w moim życiu zrujnowało. (…) Rodzina się odwróciła ode mnie, bo dostałem opinię ćpuna. Tego błędu już się nie da odwrócić opowiada wzruszony Emanuel.

Z czego tak naprawdę składają się dopalacze?

Tak naprawdę nie do końca wiadomo z czego, ponieważ tam można znaleźć wszystko: od typowych narkotyków po substancje chemicznie zmienione jak również substancje, które można spotkać w gospodarstwie domowym, takie jak środki piorące czy elementy farb. I to właśnie jest największe niebezpieczeństwo, ponieważ ani osoba biorąca dany dopalacz, ani my jako lekarze nie wiemy czego się spodziewać po tej substancji, czy to działanie będzie natychmiastowe, czy będzie opóźniona, w jaki sposób możemy pacjentowi pomóc – wyjaśnia dr Justyna Klimkiewicz, toksykolog.

Lista składników dopalaczy jest niezwykle długa, a wśród nich można znaleźć m.in.:

  • majeranek
  • podpałkę do grilla
  • środki czyszczące
  • trutkę na szczury
  • rozpuszczalniki, kleje
  • włosy
  • paznokcie

Producenci dopalaczy stale modyfikują ich skład, zmieniając np. wyłącznie jeden, dwa składniki. W ten sposób ścigają się nie tylko z prawem, ale także z medycyną, dla której wielokrotnie zmieniana substancja staje się niewykrywalna i toksykologowie muszą działać po omacku – nie wiedzą jak na kogo substancja zadziała, jakie mogą być skutki i jak odtruwać organizm zatruty dopalaczem.  W wyniku tego skutki działania dopalaczy są trudne do przewidzenia, bardzo często długotrwałe a nawet nieodwracalne.

Nie do końca wiedziałem co zażywam. (…) Reakcje były różne, czułem się wtedy bezwładny, bezsilny, jakbym nie miał kontroli nad samym sobą – opowiada Konrad. Teraz jego marzenie to skończenie nauki w szkole i praca w zawodzie archeologa.

Przed nami kolejne historie uzależnionych nastolatków. Akcja I nie wódź nas na pokuszenie w Świat się kręci trwa.

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne