CMB.PL

Futbol – ekstremalny sport dla zębów

lek stom Przemyslaw Stankowski 1

Co ma piłka nożna do kondycji zębów? Bardzo wiele. Potwierdzają to wyniki badań – po przeglądzie zębów 187 zawodników, występujących w angielskiej Premier League i Football League okazało się, że stan jamy ustnej piłkarzy pozostawia wiele do życzenia.

Zęby wpływają na jakość gry piłkarzy

Ich ciała są sprawne, smukłe i wysportowane, mają do dyspozycji najlepszych dietetyków oraz opiekę medyczną na świecie, zarabiają więcej niż niejeden biznesmen, a mimo to ich zęby są często w gorszym stanie niż u przeciętnego Kowalskiego. Trudno w to uwierzyć? Badania to potwierdzają.

 

Piłka nożna to, obok wyczynowego pływania, biegania oraz hokeja, dyscyplina, która nie sprzyja zdrowym zębom. Udowodniło to m.in. badanie opublikowane w British Journal of Sports Medicine, podczas którego stomatolodzy przyjrzeli się zębom 187 profesjonalnych zawodników grających w lidze angielskiej. Wśród badanych byli starsi piłkarze z drużyn m.in.: Manchester United,  Southampton, Hull City, Swansea City, West Ham United, Cardiff City i Sheffield United.

Wyniki były zaskakujące – aż 37 proc. z nich miało zdiagnozowaną próchnicę, 77% miało co najmniej jedno założone wypełnienie (średnio: pięć wypełnień), 53% miało stwierdzoną erozję szkliwa, 77% zapalenie dziąseł obejmujące co najmniej pół szczęki (!), zaś 5% „umiarkowanie ostrą nieodwracalną chorobę przyzębia”. Stan zębów równie niekorzystnie odbija się na samopoczuciu zawodników - 45% mężczyzn przyznało, że stan ich zębów i dziąseł jest dla nich istotnym problemem, co piąty zawodnik przyznał, że obniżyła się jego jakość życia, a 7% stwierdziło wręcz, że problemy z zębami wpływają na ich przygotowanie i wydajność na treningach oraz meczach. Konkluzja raportu jest jednoznaczna – zdrowie jamy ustnej profesjonalnych piłkarzy jest kiepskie.

Trening i zdrowe zęby albo… ławka rezerwowych

Taki stan rzeczy zadziwia choćby dlatego, że współczesne, duże kluby piłkarskie wręcz obsesyjnie dbają o zdrowie swoich podopiecznych. Znana jest historia, że obecny szkoleniowiec Arsenalu Londyn – Arsene Wenger, po przybyciu do klubu wydał rozporządzenie, nakładające obowiązkowy przegląd uzębienia całego zespołu. Dla przykładu, wspierano nie tylko leczenie problematycznych kontuzji ścięgna Achillesa, ale zalecano również wykonanie rentgena i monitorowanie ułożenia zębów mądrości w łuku zębowym.

Czy jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Jednym z winowajców mogą być słodzone napoje dla sportowców, które według statystyk spożywa 2/3 zawodników co najmniej 3 razy w tygodniu. Eksperci ostrzegają, że napoje izotoniczne i energetyczne zawierają cukier i obniżają pH, dlatego ich regularne spożywanie idzie w parze z większym ryzykiem ubytków i próchnicy.  - Potwierdza to badanie choćby amerykańskiej organizacji Academy of General Dentistry, które przypomina o wysokim poziomie kwasowości tego typu napojów. Badanie zwracało uwagę na dużą konsumpcję wśród młodzieży, a wśród sportowców, w tym także piłkarzy, jest ona jeszcze większa. Kwasowość takich napojów może spowodować nieodwracalne uszkodzenia zębów, szczególnie erozję szkliwa, czyli zewnętrznej warstwy zębów. Uszkodzenie szkliwa sprawia, że zęby wypłukane są z wartościowych minerałów, stają się nadwrażliwe i podatne na próchnicę – wyjaśnia lek. stom. Przemysław Stankowski, autor poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Znani piłkarze u stomatologa

Innym powodem jest brak odpowiedniego dostępu do opieki medycznej oraz edukacji w zakresie zdrowia jamy ustnej w wieku dziecięcym, kiedy kształtują się nawyki, ale też specyficzne środowisko w jamie ustnej sportowców.

Statystyki te pokazują, że nie zawsze za dużymi pieniędzmi idzie dbałość o zęby. Przykład? Spójrzmy na czołowych piłkarzy świata – Anglik Wayne Rooney (Manchester United) ma ukruszone, nierówne, zęby ze szparami lub francuski pomocnik Franck Ribery (obecnie Bayern Monachium), którego zaawansowana wada zgryzu kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego, podobnie Luis Suarez,. Nierzadkie są też sytuacje wybicia lub złamań zęba na boisku, futbol to w końcu gra kontaktowa.

Bywa też bardziej optymistycznie, choćby słynne stomatologiczne metamorfozy gwiazd np. Cristiano Ronaldo, laureat Złotej Piłki FIFA, kiedyś z zaniedbanym uśmiechem, teraz może się pochwalić idealnie białymi i prostymi zębami, następnie kultowy brazylijski piłkarz Ronaldo, który pozbył się swojej słynnej diastemy czy Ronaldinho, który wyprostował zęby i zlikwidował swój tzw. uśmiech dziąsłowy. Na tle angielskiej ligi uśmiechy naszych rodzimych gwiazd, jak Robert Lewandowski czy Grzegorz Krychowiak, prezentują się całkiem nieźle.

Stomatologiczna historia pewnego transferu

Kłopoty z zębami mogą nawet zaszkodzić karierze piłkarskiej, co udowadnia przypadek obrońcy Aly’ego Cissokho. AC Milan parę lat temu zrezygnował z transferu zawodnika, ponieważ ten miał - to nie żart - zaawansowaną wadę zgryzu. Medycy z klubu twierdzili, że może ona w przyszłości przełożyć się na wady postawy zawodnika. Stomatolodzy przyznają, że to wbrew pozorom realne zagrożenie. Pacjenci często utożsamiają nierówne zęby z estetyką, a te w równie dużym stopniu wpływają na zdrowie ogólne.

- Zęby służą rozdrabnianiu pokarmu, ale jedną z ich kluczowych funkcji jest również stabilizacja czaszki podczas okluzji, czyli mechanizmu stykania się zębów górnych z dolnymi. Szczęka, w której osadzone są zęby ma za zadanie m.in. zapewniać stabilną pozycję kręgosłupowi podczas przełykania pokarmu, gdy dochodzi do połączenia zębów szczęki oraz żuchwy. Nieprawidłowo ustawione zęby mogą utrudniać ten proces. Ponadto zęby określają położenie żuchwy względem szczęki, są połączone ze sobą wieloma mięśniami i więzadłami. Ich ułożenie i prawidłowa współpraca jest istotna na tyle, że może przyczynić się do skrzywienia kręgosłupa. Czaszka to najcięższy element naszego ciała, średnio głowa dorosłego człowieka waży 4 kg. Słabo rozwinięta żuchwa lub nieprawidłowo ustawione zęby sprawią, że stabilizacja czaszki będzie zaburzona. To z kolei może skutkować nieprawidłową postawą ciała: lordozą odcinka lędźwiowego i szyjnego, jak i kifozą – wyjaśnia dr Stankowski, specjalista w leczeniu choroby okluzyjnej.

Jak się okazuje następstwem tych procesów mogą być kolejne schorzenia m in. zmęczenie mięśni, chrapanie, bezdech senny, zapalenie zatok, częste infekcje ucha oraz fibromialgia, czyli przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich. - Wszystkie te objawy są uciążliwe i obniżają jakość życia. Ponadto, zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym i związana z nimi zmiana postawy oraz ułożenie głowy ma wpływ na kluczowe funkcje, np. wzrok, a więc odbija się negatywnie na koordynacji ruchowej i utrzymaniu równowagi. Te czynniki są bardzo istotne w przypadku sportowca – dodaje stomatolog.

Jak widać, wady zgryzu, są poważniejszym problemem, niż się sądzi. To wszystko mogło zaważyć na problemie francuskiego obrońcy.

Jak dbać o zęby?

Co w takim razie powinni zrobić piłkarze, jeśli chcą mieć zdrowe zęby? – Odstawić bogate w cukier napoje, lub po ich spożyciu wypłukiwać usta wodą i kłaść duży nacisk na ich higienę. Niezbędne są regularne przeglądy u stomatologa, usuwanie kamienia nazębnego. Gdy zależy nam na estetyce, licówki lub profesjonalne wybielanie w gabinecie. W trosce o poprawnie funkcjonujący staw skroniowo-żuchwowy, udajmy się do specjalisty, szczególnie jeśli cierpimy na bóle głowy, oczu, zgrzytamy zębami i ścieramy je, odczuwamy trzaski w stawie i przeskakiwanie żuchwy. Zadbajmy też o prosty zgryz i rozważmy założenie aparatu ortodontycznego. Nowoczesne aparaty mogą być praktycznie niewidoczne, przykładem są aparaty szafirowe, z kryształu górskiego lub też zestawy przezroczystych nakładek Invisalign. Można też skrócić czas ich noszenia. Przy niewielkiej wadzie zgryzu średni czas leczenia umiarkowanej wady zgryzu systemem Invisalign to ok. 6 miesięcy. Czasami już tyle wystarczy, by osiągnąć pożądany rezultat – zapewnia ekspert.

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne