CMB.PL

Odpowiedni dobór okularów do twarzy

Marek JakubowiczCzy zdarzyło ci się kiedyś pomyśleć: „nie do twarzy mi w okularach”? Jeśli do dziś podtrzymujesz tę tezę, prawdopodobnie twoje okulary były źle dobrane. Jednym z istotnych zadań należących do optyka, u którego wybieramy okulary, jest rekomendacja kształtu oprawek i „szkieł” – podkreślających naturalne walory estetyczne naszej twarzy. Jak to możliwe? Zasady doboru tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

- Punktem wyjścia doboru kształtu i rodzaju okularów jest zdefiniownie detali anatomicznych twarzy, dla której zamierzamy je przeznaczyć. Jest to bardzo ważne, bowiem ułożenie wszystkich „linii”, zarówno tych zależnych od konstrukcji i kształtu oprawek, jak i związanych ze szczegółami anatomicznymi twarzy, będzie wpływało na finalne wrażenia estetyczne – tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk, wiceprezes i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. –

Podobnie, jak dobry fryzjer powinien zaproponować i doradzić wybór fryzury, która będzie współgrać z naturalną urodą klienta oraz wyeksponuje jego atuty wizualne, także optyk powinien dążyć do tego samego efektu, dzięki rekomendacji odpowiednich oprawek.

Jakim „kształtem” jesteś?

Przy doborze oprawy pojawiają się kwestie, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy, a pominięcie ich sprawi, że okulary nie pozwolą na komfortowe funkcjonowanie.

- Przy doborze oprawek ważny jest m.in. kąt pochylenia oprawy do policzków czy panoramiczność oprawy. Należy sprawdzić, czy środek źrenicy nie jest zbyt wysoko w stosunku do górnej krawędzi opraw, czy oprawka nie uciska skroni albo zbytnio od nich nie odstaje. Okulary nie mogą też leżeć krzywo na nosie ani uwierać uszu. Dopiero gdy weźmiemy pod uwagę te wszystkie elementy oraz uwzględnimy wszystkie asymetrie naszej głowy i twarzy, możemy wybrać odpowiednie – wygodne oprawy – podkreśla Marek Jakubowicz.

Jeśli myślisz o zakupie okularów i zastanawiasz się, który styl oprawek będzie idealny dla ciebie, możesz to sprawdzić jeszcze zanim wybierzesz się do optyka. Wystarczy, że ocenisz w lustrze lub na podstawie zdjęcia paszportowego, jaki kształt ma twoja twarz. Wyróżnia się kilka podstawowych kształtów:

  • Okrąg – jeśli twarz ma kształt okręgu, najlepszym rozwiązaniem będą oprawki w kształcie prostokątów. Skontrastują owalny obrys i skoncentrują uwagę na całej twarzy, a nie tylko na okularach. W tym wypadku szczególnie wystrzegaj się okrągłych oprawek, gdyż efekt będzie zgoła przeciwny!
  • Kwadrat – zazwyczaj osoby z taką twarzą mają wyraźnie zarysowaną szczękę oraz szerokie czoło. Do tak wyraźnych linii twarzy warto dobrać delikatne i owalne oprawki. Nie będą zbyt „agresywnie” przyciągały uwagi. Nie sprawią również, iż twarz zacznie wyglądać topornie. Uzyskamy przeciwny i niekorzystny efekt, jeśli zdecydujemy się na wyraźne i prostokątne oprawki – te na naszej twarzy będą wyglądały bardzo ostentacyjnie.
  • Diament – to kształt twarzy z szerokimi i wystającymi kośćmi policzkowymi i jednocześnie wąskim czołem oraz równie wąską szczęką. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będą oprawki w kształcie trapezów z dłuższym górnym odcinkiem. Linie takich okularów nie są równoległe do ziemi, ale do linii policzkowych dzięki skierowaniu ich pod lekkim kątem, a to stwarza wrażenie ich „przesuwania się w górę”. Dobranie odpowiednich oprawek do linii kości policzkowych pozwoli uzyskać „radosny” i atrakcyjny wyraz twarzy. Podobny efekt można również otrzymać przy oprawkach owalnych – wtedy kształt jest „wydłużany” przy górnych krańcach oprawek. Takim osobom nie są polecane duże i prostokątne oprawki, które „kłócą się” z naturalną estetyką twarzy.
  • Podłużny – przypomina okrąg, jednak taka twarz jest „wyższa” niż szersza. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem wybranie dużych i szerokich oprawek, które wizualnie poszerzą twarz, nadając jej bardziej naturalne proporcje Wybranie owali zamiast prostokątów dodatkowo wpłynie pozytywnie na wyraz twarzy – będzie wydawała się bardziej subtelna. W tym wypadku priorytetem jest wielkość – przy podłużnej twarzy nie powinno wybierać się zbyt małych oprawek.
  • Prostokąt – to połączenie kwadratowej i podłużnej twarzy. Możemy o niej mówić, gdy podłużna twarz ma szeroką i bardzo wyraźną linię szczęki. Takim osobom profesjonalny optyk powinien zaproponować owalne oprawki, ale z ważnym zastrzeżeniem – powinny być szerokie, aby nie pomniejszały twarzy i nie nadawały jej nienaturalnych proporcji. Prostokątne oprawki mogą sprawiać posępne wrażenie.
  • Serce – to kształt szeroki w okolicach czoła i stopniowo zwężający się w kierunku brody. Taki układ naturalnie podkreśla kobiecą estetykę twarzy. Tutaj kluczem jest wybór lekkich i „nieprzesadzonych” oprawek, które delikatnie wzbogaca estetykę twarzy i nie zaburzą naturalnych predyspozycji.

Nieoceniona porada optyka

Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w samodzielnej ocenie kształtu swojej twarzy, powinniśmy wesprzeć się opinią profesjonalnego optyka. Oprócz porad merytorycznych, w salonie optycznym będziemy mogli przetestować na sobie wszystkie zaproponowane rozwiązania i faktycznie wybrać to, które w jak najefektywniejszy sposób wyeksponuje nasze naturalne walory i da nam poczucie komfortu. Pamiętajmy jednak, aby wybierać rzetelne i profesjonalne salony prowadzone przez optyków z odpowiednimi kompetencjami.

- Niestety w Polsce profesja optyka nie jest zawodem ustawowo. – Z tego powodu konsument może trafić do salonu prowadzonego przez laika, któremu na ogół zależy jedynie na szybkiej sprzedaży bez udzielenia fachowej porady. Ze swojej strony polecam salony zrzeszone w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej. Warunkiem należenia do KRIO są udokumentowane stosownymi świadectwami i dyplomami kompetencje i praktyka zawodowa. Jeśli chcemy wybrać pasujące nam oprawki i przy tym mieć pewność, iż przy wyborze optyk kierował się zasadą, że są one odpowiednie aby zamontować prawidłowo soczewki bezbłędnie korygujące wadę naszego wzroku, zachęcam i namawiam do wyszukania jednego z takich salonów w Internecie lub do uzyskania telefonicznej informacji w KRIO o najbliższym profesjonalnym optyku działającym w rejonie naszego miejsca zamieszkania.

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne