CMB.PL

6 zaskakujących statystyk związanych z łysieniem

Grzegorz TurowskiWłosy są cennym atrybutem urody - nie dziwi więc, że ich utrata stanowi istotny problem. Dlaczego kobiety łysieją? Czym jest łysienie plackowate? Co mają włosy do pewności siebie? Poznaj 6 zaskakujących statystyk związanych z utratą włosów.

  1. Każdy z nas traci dziennie około 50-100 włosów i nawet tego nie zauważa.

Fakt ten potwierdza m.in. American Academy of Dermatology. Przeciętnie ze skóry głowy wyrasta 80.000-150.000 tys. włosów. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, codziennie tracisz włosy, lecz na ogół ich utrata nie będzie zauważalna. Wynika to z naturalnego cyklu wzrostu włosa, który ma kilka etapów – anagen, katagen i telogen.

W dni, kiedy myjemy włosy może ich wypaść nawet do 250. Taka liczba nie powinna być jednak powodem do obaw.

Co powinno nas zaniepokoić? Można przyjąć, że problem zaczyna się wtedy, kiedy liczba włosów spada poniżej 50 na cm2. Kiedy włosy zaczynają wypadać garściami, znajdujemy je w dużych ilościach na poduszce, w umywalce, pod prysznicem – wówczas pojawiają się prześwity i widoczne przerzedzenie włosów.  Wtedy warto problem diagnozować u specjalisty i szukać rozwiązań.

  1. Około 75 proc. mężczyzn łysienie przypłaca spadkiem pewności siebie.

Eksperci szacują, że 80 proc. mężczyzn doświadczy utraty włosów w pewnym momencie swojego życia. Większości z nich dotyczyć będzie łysienie androgenowe, które odpowiada za 95 proc. wszystkich przypadków utraty włosów u panów. Choć niektórzy z nich akceptują taki stan rzeczy, to część mężczyzn odczuwa z tego powodu frustrację i stres, a nawet popada w depresję. Problem utraty włosów może się odbijać na ich kontaktach towarzyskich, zawodowych czy postrzeganiu własnego siebie. Badania pokazują, że wraz z utratą włosów mężczyźni czują, że tracą kontrolę nad własnym życiem. W jednej z ankiet przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii zapytano mężczyzn o ich największe lęki. Wyniki były zaskakujące. Według ankiety Brytyjczycy najbardziej boją się m.in. choroby, śmierci czy ataku terrorystów, zaś na 7 miejscu… utraty włosów (17 proc. mężczyzn wskazało na taką obawę). Co ciekawe, panowie woleliby stracić pracę (16 proc. wymienia taki lęk) czy zostać zdradzonym (11 proc.) niż wyłysieć.

- Gęste włosy są synonimem młodości, atrakcyjności oraz sukcesu. Zwróćmy uwagę na świat polityki czy show-bussinesu, rzadko spotyka się tu łysiejących liderów, aktorów, ludzi mediów. Coraz więcej mężczyzn przyznaje się również do kompleksu na punkcie łysienia oraz że taki zabieg wykonali. Rekonstrukcja włosów jest w tym przypadku narzędziem do odzyskania większej pewności siebie i lepszego samopoczucia - mówi dr Grzegorz Turowski, chirurg plastyczny z Dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.

  1. Aż 20 proc. dorosłych kobiet zmaga się z problemem utraty włosów.

To mit, że problem łysienia dotyczy wyłącznie mężczyzn. Kobiety również zmagają się z utratą włosów m.in. na skutek zaburzeń hormonalnych podczas ciąży, po porodzie, menopauzie, pod wpływem długotrwałego stresu, przy wahaniach wagi, po zabiegach stylizacyjnych oraz w schorzeniach takich jak zespół policystycznych jajników czy anemia. Natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że u kobiet, podobnie jak u mężczyzn, występuje łysienie androgenowe, na które wpływ mają geny i hormony.

Łysienie typu męskiego u kobiet przebiega dość podobnie jak u panów, najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. Włosy najczęściej przerzedzają się równomiernie na całej powierzchni skóry głowy lub od czubka pogłębiając się na boki. Natomiast u pań rzadko występuje charakterystyczna dla łysienia męskiego tzw. korona, czyli placek łysej skóry na czubku głowy czy cofnięta linia czoła tzw. zakola. Kobiety bardzo rzadko łysieją całkowicie, ich włosy są za to przerzedzone, a jeśli odrastają to cieńsze i krótsze.

  1. W Europie co roku wykonuje się ponad 100 tys. zabiegów rekonstrukcji owłosienia - w tym ponad 43 tys. to zabiegi chirurgicznej transplantacji.

Takie statystyki podaje International Society of Hair Restoration Surgery (ISHRS), dodając również, że zabiegom tego typu najczęściej poddają się mężczyźni – stanowią oni 84 proc. przypadków. Według ekspertów coraz większa otwartość mężczyzn na takie procedury wynika z rozwoju technik w tym zakresie oraz lepszych efektów pozabiegowych.

- Przeszczep włosów to trwałe rozwiązanie problemu. Pacjenci mają do wyboru metodę STRIP, gdzie z tyłu głowy wycina się pasek owłosionej skóry lub FUE, gdzie pobiera się pojedyncze mieszki włosowe. Ta druga metoda zyskuje na popularności ze względu wykorzystywaną technologię. Zabieg przeszczepu włosów techniką FUE może być wykonany manualnie, ale coraz częściej w zabiegu asystuje robot. To rewolucja w rekonstrukcji włosów, ponieważ użycie np. robota medycznego Artas System pozwala na niespotykaną dotąd precyzję, szybkość oraz uniknięcie widocznych, nieestetycznych blizn. Poza tym, ze względu na małą inwazyjność, pacjent może po kilku dniach wrócić do pełnej aktywności. Nową, trwałą fryzurą pacjent może cieszyć się po około roku – wyjaśnia dr Turowski.

  1. 1 na 1000 dzieci cierpi na łysienie plackowate.

Tak szacuje organizacja The American Hair Loss Association. Tzw. łysienie plackowate (z łac. alopecia areata) to choroba skóry na tle autoimmunologicznym, która dotyczy 2 proc. pacjentów, w tym najczęściej dzieci oraz młodych dorosłych. W schorzeniu tym leukocyty, czyli białe, krwinki atakują bezpośrednio mieszki włosowe. Cykl wzrostu włosa ulega zaburzeniu, co skutkuje pojawianiem się okrągłych placków łysej skóry na głowie.

Mali pacjenci z łysieniem plackowatym powinni znajdować się pod opieką dermatologa, ponieważ schorzenie postępuje.  U części z nich łysienie będzie dotyczyć skóry głowy, u innych może dojść do całkowitej utraty owłosienia na ciele, brwi czy rzęs. Proces chorobowy jest tutaj nieprzewidywalny, to znaczy może dojść do jej remisji, a potem znowu objawy mogą się pojawić lub zaostrzyć. Choć aktualnie nie ma leku, który cofa  łysienie plackowate, to stosując odpowiednią kurację np. leki stymulujące mieszki włosowe do wzrostu, można uzyskać częściowy odrost włosów.

 

  1. Niektórzy mężczyźni łysieją już po 17, 18 roku życia.

U 40 proc. mężczyzn widać zauważalne przerzedzenie włosów w wieku 35 lat, u 65 proc. w wieku 60 lat i u 80 proc. w wieku 80 lat. Niestety wielu mężczyzn  straci je jeszcze przed 20 urodzinami. Najczęściej, bo aż w 95 proc. przypadków spowodowane jest to łysieniem androgenowym, za które odpowiadają męskie hormony płciowe.

- Łysienie typu męskiego występuje na skutek nadmiaru testosteronu, a dokładnie gdy w organizmie występuje nadwrażliwość na dihydrotestosteron. DHT jest aktywną formą testosteronu, 5 razy od niego silniejszą w działaniu i odpowiada on w organizmie właśnie m.in. za regulowanie wzrostu włosów. Hormon występuje u każdego z nas, ale tylko u niektórych  mieszki włosowe wykazują nadwrażliwość na jego wpływ, co ostatecznie kończy się ich kurczeniem i wypadaniem. Jeśli w naszej rodzinie występuje historia łysienia, to prawdopodobnie odziedziczymy ten problem w genach. Do tego dochodzą czynniki środowiskowe np. stres, zanieczyszczenie powietrza, zła dieta oraz lekarstwa, które mogą jeszcze bardziej przyśpieszyć ten proces – mówi ekspert. 

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne