CMB.PL

Latem uważaj na zęby

Aliaksei CharniukNitkujesz, szczotkujesz, płuczesz i wybielasz. Do tego regularnie chodzisz do dentysty, unikasz kawy i papierosów, a jednak twoje zęby wciąż nie wyglądają idealnie? Nawet nie podejrzewasz, gdzie kryje się problem.

Latem uważaj na zęby – 5 ukrytych wrogów pięknego uśmiechu

Kawa, papierosy i czerwone wino to już dobrze znane używki źle wpływające na kondycję i barwę zębów. Nie wszyscy wiedzą, że osad i przebarwienia, a także erozję szkliwa mogą powodować popularne przekąski i napoje, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali. Jeżeli na wakacjach dla ochłody raczysz się lemoniadą, to po tym artykule zamienisz ją na wodę mineralną. Zobacz, na co jeszcze uważać, szczególnie latem.

Lemoniada

Cytrusy, soki owocowe i napoje gazowane poprzez zawarte w nich kwasy mogą wpływać na rozmiękczenie szkliwa i jego większą podatność na uszkodzenia. Nie inaczej sprawa wygląda przy lemoniadzie czy innym letnim drinku - mohito. Sok z cytryny wyciśnięty wprost do szklanki wody, do tego cukier lub słodkie syropy to niestety realne zagrożenie dla zdrowia zębów.

- Lemoniadę lepiej wypić szybko, niż sączyć powoli przez cały dzień. Częściowym rozwiązaniem problemu jest picie jej przez słomkę, ale obniżenie pH w jamie ustnej może być na tyle duże, że szkliwo będzie osłabione. Zamiast lemoniady wybierajmy niegazowaną wodę mineralną lub chłodne herbaty ziołowe. Wypita raz na jakiś czas lemoniada nie zrujnuje uśmiechu, ale gdybyśmy pili ją codziennie, to może doprowadzić do nadwrażliwości i większej podatności na próchnicę – ostrzega lek. dent. Aleks Charniuk ze Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Zęby i dziąsła nie polubią też mohito z alkoholem. Trunek zmniejsza ilość śliny w ustach, przez co ogranicza jej ochronne właściwości, a szkliwo jest jeszcze bardziej narażone na działanie kwasów.

Zielona herbata

Zdrowotne właściwości zielonej herbaty są niezaprzeczalne – sprzyja utracie wagi, korzystnie wpływa na układ krwionośny i nerwowy, a nawet na zęby! Zawiera fluor i katechiny, które chronią przed chorobotwórczymi bakteriami. Co więc z nią nie tak? Podobnie jak herbata czarna i kawa, powoduje powstawanie osadów i przebarwień. Z zielonej herbaty osad nie jest jednak ciemny, a jasny, więc łatwo możemy go przeoczyć. To że jest niewidoczny nie znaczy, że jest niegroźny. On też sprzyja powstawaniu płytki nazębnej i rozwojowi bakterii. Rada? Po zielonej herbacie też myjmy zęby.

Smoothies

Jak coś tak zdrowego może być niedobre dla zębów? Nie każdy smoothie taki będzie. Jedne są zrobione na bazie wody, cytrusów i cukrów, a inne na jogurcie i bananie. Dentyści pochwalą cię za picie tych drugich, a za pierwsze… zapłacimy nadwrażliwością zębów i borowaniem. 

- Odczyn pH w ustach jest lekko kwaśny, wskaźnik pH wynosi ok. 5,5, a wszystko co wpływa na obniżenie go poniżej tego punktu, jest potencjalnie szkodliwe dla szkliwa. Jeżeli mamy ochotę na smoothie, to wybierajmy mało kwaśne owoce i warzywa, a do tego przygotujmy go na bazie jogurtu lub mleka, którego pH jest neutralne. Warto też umyć zęby przed wypiciem napoju, ponieważ pasta dostarczy szkliwu ochronnego fluoru, a także podniesie pH do bardziej zasadowego – mówi ekspert.

Bezpieczne dla szkliwa będą owoce i warzywa o zbliżonym pH do naturalnego, a należą do nich m.in.: banan, zielone mango, melon kantalupa, papaja, arbuz, awokado, figi, marchew, buraki, seler, szpinak, a oprócz tego również mleczko kokosowe.

W przypadku owocowo-warzywnych miksów sprawdzi się słomka, by ograniczyć kontakt cukrów i kwasów z zębami.

Basen

Latem zagrożenia czają się nie tylko w szklance orzeźwiającego napoju, ale również w … przyhotelowym basenie. Dotkliwa nadwrażliwość, ciemne przebarwienia i utrata grubości szkliwa, to główne objawy uszkodzenia zębów po kąpielach w basenie z wodą o dużej zawartości chloru. Woda jest chlorowana, aby unieszkodliwić mogące się w niej znajdować szkodliwe zarazki. Do wody pitnej jest dodawany w dużo mniejszej ilości, dlatego picie jej nie ma negatywnych skutków dla zdrowia zębów, ale już woda z basenu to inna kwestia.

- Przesadne chlorowanie basenu może prowadzić do zbytniego zakwaszenia wody. Po powrocie z urlopu, na którym częściej korzystaliśmy z basenu niż uroków morza czy oceanu, możemy zauważyć u siebie niepokojące objawy m. in. nadwrażliwość zębów na zimne lub gorące potrawy czy napoje. Warto wtedy zgłosić się do dentysty na rutynowy przegląd i fluoryzację, która odbuduje braki minerałów w szkliwie  – radzi dr Charniuk.

Jeżeli dbamy o kondycję i często pływamy na basenie, to po jakimś czasie możemy zauważyć, że naturalna barwa naszych zębów się pogłębia. Dzieje się tak dlatego, że na kolor zębów składa się barwa i przezierność szkliwa oraz ukrytej pod nim zębiny. Zębina zwykle jest sina lub żółtawa, dlatego gdy szkliwo ulega erozji i jest cieńsze, to nasz naturalny kolor się pogłębia, a w efekcie zęby nie są już tak białe, jak kiedyś.

Pożyczona szczoteczka

Wakacje last minute, pakujesz się szybko, w walizce ciasno, więc nie bierzesz szczoteczki albo jedną na dwojga? Błąd! Właściwe umycie zębów po posiłku to podstawa zdrowia zębów. Niewskazane jest również pożyczanie cudzej szczoteczki albo zastępowanie szczotkowania płynem do płukania ust.

- Badania wykazały, że u osób, które żyją ze sobą w związku mikroflora jamy ustnej jest bardzo podobna, więc z pozoru wymienienie się szczoteczką nie powinno być groźne. Nic bardziej mylnego. Partner może być nosicielem bakterii, na którą jest odporny, a u nas spowoduje infekcję choćby gardła czy migdałków, o co w klimatyzowanym pokoju nie będzie trudno – ostrzega stomatolog.

Jeżeli nie masz czasu na umycie zębów, a myślisz, że płukanie ust antybakteryjnym płynem wystarczy, to czas zrewidować swoje poglądy. Zdrowie jamy ustnej to kwestia delikatnej równowagi pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami. Jeżeli nie mamy problemów z dziąsłami czy szalejącą próchnicą, antybakteryjne płyny i te na bazie alkoholu nie są niezbędne. Co więcej, mogą zniszczyć naszą naturalną florę bakteryjną, która chroni tkanki jamy ustnej przed szkodliwymi szczepami. Najważniejsze jest mycie zębów pastą z fluorem i usunięcie resztek pokarmowych, które są pożywką dla próchnicotwórczych bakterii. W tym doskonale sprawdzi się szczoteczka i nić dentystyczna.

Wakacyjne wojaże to niewątpliwie przygoda dla nas, ale i dla naszych zębów. Nie dajmy powodu, by po powrocie problemy z zębami zepsuły wspomnienia fantastycznie spędzonego czasu. Przed wyjazdem lub po powrocie warto wybrać się na rutynowy przegląd do dentysty, sprawdzić stan szkliwa, dziąseł i wypełnień. Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” w przypadku zdrowia zębów sprawdza się zawsze. 

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne