Rybnik-Chwałowice
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na niezwykły i niecodzienny koncert grupy "Małe Instrumenty", który odbędzie się 4 września 2015 r. o godz. 19.00. Przed
koncertem o godz. 18.30 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Filipowicza z Białorusi.
Na całość WSTĘP WOLNY!
…cieszy nas to, że w rękach mamy bardzo przyjemne, małe przedmioty.
Występowali na najważniejszych festiwalach muzycznych i filmowych w Polsce i za granicą (Era Nowe Horyzonty, Open'er, OFF Festival, Festival d'ile de France, Ferlitizer Festival, Supersonic Festival, Nancy Jazz Pulsation, Unidram, Skiff Festiwal i inne). Teraz wystąpią w Rybniku i jest to świetna okazja do sprawdzenia, kim i czym są MAŁE INSTRUMENTY. Pewnikiem jest energiczny, pełen humoru i wysokiego poziomu muzycznego koncert. Usłyszymy utwory własne grupy, piosenki znane i lubiane w nieoczywistych aranżacjach, ale też muzykę filmową, klasyczną i nieoczywistą. Atrakcyjności występu dopełnią: wesoła interreakcja z publicznością, zaskakujące efekty sceniczne na wielką miarę małych instrumentów.
Koncert „Małych Instrumentów” odbędzie się w ramach projektu "Laboratorium TrzaskoDzwięków", w ramach którego od września do końca grudnia 2015 r. w Domu Kultury Chwałowice odbędzie się cykl warsztatów.
Grupa artystyczna Małe Instrumenty to unikatowe zjawisko w naszej części Europy. Do tworzenia muzyki używa tylko i wyłącznie małych instrumentów - profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych, własnych konstrukcji grających i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań. Małe Instrumenty, założone w 2006 r., tworzy pięciu muzyków: Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak, Maciej Bączyk, Jędrzej Kuziela, Piotr Łyszkiewicz. Założycielem i liderem zespołu jest Paweł Romańczuk, który od 2005 r. zaczął zbierać pierwsze instrumenty, a do dziś kolekcja obejmuje ponad 500 źródeł dźwięku, a wszystko to mieści się na 60m2 pracowni i zarazem sali prób we Wrocławiu. – „Zawsze byłem fanem poszukiwań dźwiękowych związanych z małymi źródłami dźwięku i zespołów, które takimi źródłami dźwięku się posługują. Po latach doświadczeń z tradycyjnymi instrumentami chciałem w końcu taki zespół mieć, dlatego zacząłem kupować dziecięce pianina. Ale małe instrumenty mają także swój specyficzny rys kulturowy, wygląd. Kiedy na nich gramy z kolegami, to oprócz dźwięków cieszy nas to, że w rękach mamy bardzo przyjemne, małe przedmioty” - opowiada Paweł Romańczuk.
Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów (interpretacje muzyki filmowej, ilustracje do filmów niemych, własne kompozycje do filmów, ilustracje dźwiękowe do tekstów, koncerty muzyki improwizowanej, nagrania francuskich i polskich wyliczanek, mechaniczne konstrukcje grające wg. własnego pomysłu). W 2008 r. za spektakl "Elektrownia Dźwięku" zespół otrzymał nagrodę główną dla najlepszego wydarzenia Nurtu Off podczas 29 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Grupa występowała m.in. z Pierre’m Bastien’em, Pascalem Comelade, Mariuszem Wilczyńskim, Phonos Ek Mechanes, grupą Jana Gacy i współpracował z p.Jerzym Armatą, Maciejem Stuhrem, Moniką Kuczyniecką, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Nauki Kopernik, Narodowym Centrum Kultury, Teatrem Muzycznym Capitol Wrocław, Polskim Radiem, Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Tańca Arka, Galerią Entropia, Akuku Sztuka, Ośrodkiem Rozdroża. Wiele też koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Japonii, Niemczech, Turcji, Francji, Szwajcarii, na Węgrzech i na Ukrainie. Wszędzie jest entuzjastycznie przyjmowany, o czym świadczą recenzje w mediach (m.in. w brytyjskim „Guardianie”). Poza rozbudowaną kolekcją instrumentów muzycznych Małe Instrumenty zajmują się konstruowaniem prototypowych instrumentów własnego pomysłu. Dodatkową działalnością stały się też warsztaty dedykowane słuchaczom poszukującym inspiracji w pracach zespołu oraz wystawy rzadkich instrumentów.
W ciągu prawie 9 lat działalności zespół nagrał wiele płyt: „Antoniusz”, „Sekretne życie krasnali w wielkich kapeluszach” (audiobook), „Małe Instrumenty grają Chopina” (wydana z książką P.Romańczuka o historii „toy piano”), „Moich 8 słów”, „Chemia i Fizyka”, „LA FABRIQUE A COMPTINES” (płyta + książka), „Katarynka” (art-obiekt, katarynka+cd3), „Samoróbka” (wydana z książką P.Romańczuka „Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi”), „Kartacz”, "Walce w Walce". W roku 2013 ukazała się również płyta DVD z filmem „Twarze nieistniejącego miasta”, do którego Małe Instrumenty również nagrały muzykę. Wypowiadając się, lider grupy Paweł Romańczuk tak mówi o Małych Instrumentach: „Jesteśmy bardzo aktywni, koncertujemy w Polsce i na świecie, wydajemy płyty, książki, nietypowe art-obiekty, nagrywamy muzykę do filmów, spektakli, audycji radiowych, często współpracujemy z innymi artystami. Konstruujemy prototypowe instrumenty własnego pomysłu i uczymy innych jak takie "samoróbkowe" instrumenty budować. Wydaliśmy nietypową płytę "Walce w Walce" - pakowana w okrągłą puszkę płyta CD zawiera wyłącznie muzyczne walce”.
Paweł Romańczuk wraz z kolegami zwracają uwagę na potencjał małych instrumentów, zepchniętych na margines odpustowych straganów, dziecięcych pokoi, czy w najlepszym przypadku - traktowanych przez profesjonalnych muzyków jako „przeszkadzajki”. Grana przez nich muzyka wykracza jednak poza ramy jednorazowej „ciekawostki”, niezależnie od imponującego arsenału zgromadzonych instrumentów, dźwięki bronią się same. We wstępie do podręcznikowej części wydawnictwa „Samoróbka” Paweł Romańczuk konstatuje: „Modne gatunki muzyczne i sformatowane kanony brzmień odciągają uwagę od eksperymentów dźwiękowych, dzięki którym możemy swobodnie tworzyć własne wypowiedzi muzyczne, autorskie brzmienia, unikalne instrumenty, oraz cieszyć się realizacją własnych ambicji”. „Samoróbka” jako dzieło komplementarne, przypomina o radości pierwszych dźwiękowych odkryć, a także z powodzeniem daje impuls do własnej kreatywności. Obój z plastikowej słomki, skrzypce z gwoździ, cytra z gumek recepturek - chce się powiedzieć „zrób to sam” pod okiem Małych Instrumentów. Wydawnictwo grupy to nie tylko płyta z muzyką, ale pięknie opracowana książka, będąca zarówno fotograficznym albumem, jak i podręcznikiem budowania instrumentów (zawiera instrukcje budowy 36 "samoróbkowych" instrumentów, a wśród nich, w jaki sposób stworzyć takie cuda jak ksylofon butelkowy, balon basowy czy różdżka wietrzna). Jakby tego było mało, do jej grzbietu został przyczepiony gotowy do użycia flet z PVC.