CMB.PL

Rybnik-Chwałowice

Male Instrumenty

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na niezwykły i niecodzienny koncert grupy "Małe Instrumenty", który odbędzie się 4 września 2015 r. o godz. 19.00. Przed

koncertem o godz. 18.30 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Filipowicza z Białorusi.

Na całość WSTĘP WOLNY!

 

…cieszy nas to, że w rękach mamy bardzo przyjemne, małe przedmioty.

Występowali na najważniejszych festiwalach muzycznych i filmowych w Polsce i za granicą (Era Nowe Horyzonty, Open'er, OFF Festival, Festival d'ile de France, Ferlitizer Festival, Supersonic Festival, Nancy Jazz Pulsation, Unidram, Skiff Festiwal i inne). Teraz wystąpią w Rybniku i jest to świetna okazja do sprawdzenia, kim i czym są MAŁE INSTRUMENTY. Pewnikiem jest energiczny, pełen humoru i wysokiego poziomu muzycznego koncert. Usłyszymy utwory własne grupy, piosenki znane i lubiane w nieoczywistych aranżacjach, ale też muzykę filmową, klasyczną i nieoczywistą. Atrakcyjności występu dopełnią: wesoła interreakcja z publicznością, zaskakujące efekty sceniczne na wielką miarę małych instrumentów.

Koncert „Małych Instrumentów” odbędzie się w ramach projektu "Laboratorium TrzaskoDzwięków", w ramach którego od września do końca grudnia 2015 r. w Domu Kultury Chwałowice odbędzie się cykl warsztatów.

Grupa artystyczna Małe Instrumenty to unikatowe zjawisko w naszej części Europy. Do tworzenia muzyki używa tylko i wyłącznie małych instrumentów - profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych, własnych konstrukcji grających i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań. Małe Instrumenty, założone w 2006 r., tworzy pięciu muzyków: Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak, Maciej Bączyk, Jędrzej Kuziela, Piotr Łyszkiewicz. Założycielem i liderem zespołu jest Paweł Romańczuk, który od 2005 r. zaczął zbierać pierwsze instrumenty, a do dziś kolekcja obejmuje ponad 500 źródeł dźwięku, a wszystko to mieści się na 60m2 pracowni i zarazem sali prób we Wrocławiu.„Zawsze byłem fanem poszukiwań dźwiękowych związanych z małymi źródłami dźwięku i zespołów, które takimi źródłami dźwięku się posługują. Po latach doświadczeń z tradycyjnymi instrumentami chciałem w końcu taki zespół mieć, dlatego zacząłem kupować dziecięce pianina. Ale małe instrumenty mają także swój specyficzny rys kulturowy, wygląd. Kiedy na nich gramy z kolegami, to oprócz dźwięków cieszy nas to, że w rękach mamy bardzo przyjemne, małe przedmioty” - opowiada Paweł Romańczuk.

Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów (interpretacje muzyki filmowej, ilustracje do filmów niemych, własne kompozycje do filmów, ilustracje dźwiękowe do tekstów, koncerty muzyki improwizowanej, nagrania francuskich i polskich wyliczanek, mechaniczne konstrukcje grające wg. własnego pomysłu). W 2008 r. za spektakl "Elektrownia Dźwięku" zespół otrzymał nagrodę główną dla najlepszego wydarzenia Nurtu Off podczas 29 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Grupa występowała m.in. z Pierre’m Bastien’em, Pascalem Comelade, Mariuszem Wilczyńskim, Phonos Ek Mechanes, grupą Jana Gacy i współpracował z p.Jerzym Armatą, Maciejem Stuhrem, Moniką Kuczyniecką, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Nauki Kopernik, Narodowym Centrum Kultury, Teatrem Muzycznym Capitol Wrocław, Polskim Radiem, Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Tańca Arka, Galerią Entropia, Akuku Sztuka, Ośrodkiem Rozdroża. Wiele też koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Japonii, Niemczech, Turcji, Francji, Szwajcarii, na Węgrzech i na Ukrainie. Wszędzie jest entuzjastycznie przyjmowany, o czym świadczą recenzje w mediach (m.in. w brytyjskim „Guardianie”). Poza rozbudowaną kolekcją instrumentów muzycznych Małe Instrumenty zajmują się konstruowaniem prototypowych instrumentów własnego pomysłu. Dodatkową działalnością stały się też warsztaty dedykowane słuchaczom poszukującym inspiracji w pracach zespołu oraz wystawy rzadkich instrumentów.

W ciągu prawie 9 lat działalności zespół nagrał wiele płyt: „Antoniusz”, „Sekretne życie krasnali w wielkich kapeluszach” (audiobook), „Małe Instrumenty grają Chopina” (wydana z książką P.Romańczuka o historii „toy piano”), „Moich 8 słów”, „Chemia i Fizyka”, „LA FABRIQUE A COMPTINES” (płyta + książka), „Katarynka” (art-obiekt, katarynka+cd3), „Samoróbka” (wydana z książką P.Romańczuka „Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi”), „Kartacz”, "Walce w Walce".  W roku 2013 ukazała się również płyta DVD z filmem „Twarze nieistniejącego miasta”, do którego Małe Instrumenty również nagrały muzykę. Wypowiadając się, lider grupy Paweł Romańczuk tak mówi o Małych Instrumentach: „Jesteśmy bardzo aktywni, koncertujemy w Polsce i na świecie, wydajemy płyty, książki, nietypowe art-obiekty, nagrywamy muzykę do filmów, spektakli, audycji radiowych, często współpracujemy z innymi artystami. Konstruujemy prototypowe instrumenty własnego pomysłu i uczymy innych jak takie "samoróbkowe" instrumenty budować. Wydaliśmy nietypową  płytę "Walce w Walce" - pakowana w okrągłą puszkę płyta CD zawiera wyłącznie muzyczne walce”.

Paweł Romańczuk wraz z kolegami zwracają uwagę na potencjał małych instrumentów, zepchniętych na margines odpustowych straganów, dziecięcych pokoi, czy w najlepszym przypadku - traktowanych przez profesjonalnych muzyków jako „przeszkadzajki”. Grana przez nich muzyka wykracza jednak poza ramy jednorazowej „ciekawostki”, niezależnie od imponującego arsenału zgromadzonych instrumentów, dźwięki bronią się same. We wstępie do podręcznikowej części wydawnictwa „Samoróbka” Paweł Romańczuk konstatuje: „Modne gatunki muzyczne i sformatowane kanony brzmień odciągają uwagę od eksperymentów dźwiękowych, dzięki którym możemy swobodnie tworzyć własne wypowiedzi muzyczne, autorskie brzmienia, unikalne instrumenty, oraz cieszyć się realizacją własnych ambicji”. „Samoróbka” jako dzieło komplementarne, przypomina o radości pierwszych dźwiękowych odkryć, a także z powodzeniem daje impuls do własnej kreatywności. Obój z plastikowej słomki, skrzypce z gwoździ, cytra z gumek recepturek - chce się powiedzieć „zrób to sam” pod okiem Małych Instrumentów. Wydawnictwo grupy to nie tylko płyta z muzyką, ale pięknie opracowana książka, będąca zarówno fotograficznym albumem, jak i podręcznikiem budowania instrumentów (zawiera instrukcje budowy 36 "samoróbkowych" instrumentów, a wśród nich, w jaki sposób stworzyć takie cuda jak ksylofon butelkowy, balon basowy czy różdżka wietrzna). Jakby tego było mało, do jej grzbietu został przyczepiony gotowy do użycia flet z PVC.

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne