Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc
Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.
Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?
Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej. Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.
Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.
Zespół bolesnego barku
Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.
Mięśnie sterujące stawem barkowym
Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.
- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.
RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.
Komfort ciszy
Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii. W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!
W szkole głośniej niż w centrum miasta
Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.
Co słychać w pracy?
Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.
Terapia rezonansem magnetycznym
Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.
Dyskopatia z medycznego punktu widzenia
Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.
Wypadek przy pracy – kto za to zapłaci?
Co roku, na całym świecie, 28 kwietnia obchodzony jest Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Pomimo tego, że świadomość Polaków dotycząca praw i obowiązków pracowników oraz pracodawców w zakresie bezpieczeństwa jest coraz większa, nadal odnotowuje się wzrost wypadków przy pracy. W 2016 r. liczba poszkodowanych wyniosła 87 886 osób, czyli o 0,3 proc. więcej niż rok wcześniej – w tym 239 osób zginęło a 464 doznało wypadku z ciężkim obrażeniem ciała*1. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków? Kto ponosi odpowiedzialność? Kiedy pracownikowi należy się odszkodowanie, a także dlaczego warto zadbać o dodatkową ochronę?
Z danych GUS wynika, że do najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy dochodzi wskutek nieprawidłowego zachowania się pracownika – 60,1 proc. przypadków. Najwięcej urazów dotyczy kończyn górnych – prawie 44 proc przypadków oraz kończyn dolnych – ok. 35 proc. Najczęstszą przyczyną wypadków jest brak odpowiednich szkoleń BHP wśród pracowników lub przeprowadzanie ich w sposób niedbały. W latach 2014–2015 inspektorzy pracy przeprowadzili prawie 4,9 tys. kontroli tematycznych związanych ze szkoleniami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które wykazały, że co trzeci pracodawca nie zadbał o przeprowadzenie kursów BHP lub zrobił to niewłaściwie.
Bolące plecy
Znasz ten przeszywający ból, gdy wstajesz z krzesła? Tak! To twój kręgosłup domaga się zainteresowania. Jak poradzić sobie z doskwierającym bólem?
Przyczyn bólu pleców może być wiele. Niezależnie od tego co go powoduje, zazwyczaj dotyczy on lędźwiowego odcinka kręgosłupa, karku i szyi. W skrajnych przypadkach może uniemożliwiać wyprostowanie się. – Zazwyczaj bóle kręgosłupa pojawią się w wyniku zbytniego przeciążenia. Niestety coraz częściej można zaobserwować, że przyczyną dyskomfortu jest również siedzący tryb pracy lub wręcz odwrotnie - ciężka fizyczna praca – przyznaje Aneta Fendorf, ekspert z firmy Mobilex. Problemy mogą również wynikać chociażby z wad postawy lub takich schorzeń, jak: zapalenie nerek, półpasiec, czy chorób układu pokarmowego.
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Leczenie kręgosłupa to proces niezwykle skomplikowany i uciążliwy dla samego pacjenta. Zwykle skutkuje wysokimi rachunkami i straconym czasem, które można przeznaczyć na milszy sposób spędzenia czasu. – Niezwykle ważna jest profilaktyka. Zadbajmy o odpowiednią dawkę ruchu, starajmy się unikać nieprawidłowej pozycji lub wciąż tej samej przez wiele godzin, przerzućmy się na prawidłowe odżywianie się – co jest podstawą zdrowia naszego organizmu i wpływa także znacząco na kręgosłup.
Zaćma, kto jest na nią narażony?
Szacuje się, że w Polsce na zaćmę choruje ok. 800 tys. osób, z czego częściej występuje ona u kobiet. Wiele z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, że początkowo „niewinne” problemy ze wzrokiem mogą być objawem poważnego schorzenia. Czym tak naprawdę jest zaćma, jak rozpoznać jej pierwsze symptomy i czy da się ją skutecznie wyleczyć?
Zaćma powszechnie traktowana jest jako choroba starzejącej się soczewki oka. W większości dotyka osoby po 50. i 60. roku życia, ale może zaatakować też młodsze: głównie te po urazie oka lub z jego stanem zapalnym, jak również chorujące na cukrzycę czy zespół Downa. Zdarzają się też przypadki wrodzonej zaćmy. O ile powodów zapadalności na to schorzenie jest więc wiele, o tyle mechanizm jego przebiegu jest praktycznie zawsze ten sam.
Zaćma – jakie są jej objawy?
Początki zaćmy są bardzo niepozorne i często trudne do zdiagnozowania przez chorego. Dlatego nie należy bagatelizować żadnego z poniższych objawów, bo każdy z nich jest symptomem postępującego schorzenia.
Powiększanie piersi własnym tłuszczem
Dzięki lipofilingowi można powiększyć i ujędrnić biust, za pomocą własnej tkanki tłuszczowej, bez wprowadzania do piersi „ciała obcego” jakim są implanty. Dodatkowo pozbywamy się tłuszczu z brzucha lub bioder. Lepsze efekty zabiegu uzyskać można dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.
2 etapy zabiegu.
Lipofiling i lipomodeling, czyli powiększanie i modelowanie piersi własną tkanką tłuszczową jest procedurą, która zastąpić może tradycyjną metodę, polegającą na wszczepieniu implantów piersi. Składa się z dwóch etapów:
- Liposukcji wybranego obszaru ciała
- Podaniu do piersi tłuszczu.
Bez implantów.
Efekty zabiegu powiększania piersi z użyciem własnego tłuszczu są bardzo pozytywne. Następuje ujędrnienie i powiększenie biustu, bez potrzeby wprowadzania w piersi implantów, które zawsze stanowią element obcy dla ciała.
Jak zadbać o swoje serce
Brak świadomości na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą ta choroba sprawia, że ogromna część z nas może mieć w przyszłości problemy z układem krążenia i pracą serca.
Mgr inż. Agnieszka Jagodzińska, dietetyk z Centrum Medycznego Falck, radzi, jak zmienić swoją dietę z korzyścią dla zdrowego serca: – Na podwyższone ciśnienie krwi wpływa otyłość, brak ruchu, palenie papierosów i zła dieta – często wysokosodowa. Dobrze jest przemyśleć swój jadłospis i w kilku prostych krokach ograniczyć spożycie sodu.
- Jedz więcej warzyw i owoców
Mają one nie tylko niską zawartość sodu, ale jednocześnie bogate są w błonnik, który na dłużej da ci uczucie sytości i pomoże zapanować nad uczuciem głodu. To pozwoli ci również utrzymać prawidłową masę ciała. Sięgaj zwłaszcza po te świeże.
- Wybieraj produkty niskosodowe
Podczas zakupów zachowaj czujność – czytaj etykiety produktów, zwracaj uwagę na to, ile gramów sodu zawierają i wybieraj te, które mają go jak najmniej. Nie bój się próbować nowych rzeczy – produkty z małą zawartością sodu nie muszą być niesmaczne. Jeżeli jesteś wyjątkowo przywiązany do jakiejś grupy produktów, to porównuj składy na opakowaniach różnych marek – może się okazać, że konkurencyjny produkt zawiera mniej sodu niż ten, który do tej pory kupowałeś.
Choroba Parkinsona
Szacuje się, że w Polsce na chorobę Parkinsona cierpi ok. 80 tys. osób *1, a co roku przybywa nawet do 8 tysięcy nowych przypadków tej choroby. 11 kwietnia w ramach Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona na całym świecie głośno mówi się o codziennych problemach pacjentów. Jednym z poważnych wyzwań jest prawidłowe odżywienie organizmu.
Według danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN, u około 30% osób przyjmowanych do szpitala stwierdza się objawy niedożywienia, będące wskazaniem do podjęcia interwencji żywieniowej. Niedożywienie i chudnięcie jest problemem osób z chorobą Parkinsona. Szczególnie dotyczy to chorych starszych i dłużej chorujących. Jest to związane ze zwiększonym wydatkiem energetycznym z powodu drżenia, dyskinez polekowych, a także z powodu ograniczeń dietetycznych wynikających z zaburzeń połykania. U części chorych powód chudnięcia nie jest znany. Wiemy jednak, że objaw ten pogarsza rokowanie. Chorzy wymagają zatem wsparcia wysokokalorycznymi pokarmami lub preparatami żywieniowymi o zbilansowanym składzie – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, neurolog, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Odpowiedni dobór okularów do twarzy
Czy zdarzyło ci się kiedyś pomyśleć: „nie do twarzy mi w okularach”? Jeśli do dziś podtrzymujesz tę tezę, prawdopodobnie twoje okulary były źle dobrane. Jednym z istotnych zadań należących do optyka, u którego wybieramy okulary, jest rekomendacja kształtu oprawek i „szkieł” – podkreślających naturalne walory estetyczne naszej twarzy. Jak to możliwe? Zasady doboru tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
- Punktem wyjścia doboru kształtu i rodzaju okularów jest zdefiniownie detali anatomicznych twarzy, dla której zamierzamy je przeznaczyć. Jest to bardzo ważne, bowiem ułożenie wszystkich „linii”, zarówno tych zależnych od konstrukcji i kształtu oprawek, jak i związanych ze szczegółami anatomicznymi twarzy, będzie wpływało na finalne wrażenia estetyczne – tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk, wiceprezes i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. –
Długotrwałe bóle kręgosłupa
Zamień tabletki na nieinwazyjną terapię rezonansem magnetycznym
Bóle kręgosłupa są coraz częstszą przypadłością, zwłaszcza społeczeństw krajów rozwiniętych. Badania wykazują, że z tą uciążliwością boryka się ponad połowa Polaków, a co szósta dorosła osoba deklaruje, że doświadcza bólu bardzo często *1. Niepokojący jest także fakt, że na schorzenia związane z układem szkieletowym uskarżają się nie tylko osoby w średnim i starszym wieku, ale coraz częściej także młodzi ludzie po 20. czy 30. roku życia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy zmniejszyć dolegliwości bólowe, a nawet je wyeliminować. Eksperci wskazują, że jedną z nich może być terapia z wykorzystaniem działania rezonansu magnetycznego, która pojawiła się w Polsce i pomaga uśmierzyć ból bez interwencji chirurga czy użycia farmakologii.
„Roślinożercy” – czego warto się od nich nauczyć?
Świeże warzywa, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe czy tłuszcze roślinne – to przykłady produktów, po które chętnie sięgają wegetarianie, a więc osoby, które zdecydowały się na niejedzenie mięsa. I choć dla wielu z nas zrezygnowanie z pikantnych skrzydełek, smażonego steka czy grillowanej karkówki wydaje się być niemożliwe, warto zastanowić się nad uzupełnieniem naszych codziennych posiłków o najważniejsze składniki diety bezmięsnej.
Instytut Żywności i Żywienia w Piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej *1 na pierwszym miejscu stawia ruch, a już na drugim – uzupełnienie diety w odpowiednią ilość warzyw i owoców. W teorii powinniśmy je jeść aż pięć razy dziennie.